DoudouLinux je navržen tak, aby jej bylo možné začít okamžitě používat, aniž by bylo nutné systém nejprve vyladit (což by pro dítě byla nepřekonatelná překážka). Nicméně, v některých ohledech je ještě možné tento stav vylepšit dle toho, jaké součástky počítač obsahuje a na jakém místě žijete. Řeč je např. o změně rozlišení obrazovky, citlivosti myši, výběru správného výstupu zvuku (toho, na který jsou připojeny reproduktory či sluchátka); změně jazykové varianty či rozložení klávesnice. To vše jsou ladící prvky DoudouLinuxu.
Dalším hlediskem, které může být zajímavé pro pravidelné používání DoudouLinuxu, je trvalé ukládání dat. Totiž, je určitě lepší, když se při příštím startu počítače opět potkáte se svými daty a nastaveními, že? Toto umožní trvalé úložiště dat, umístěné buď na vestavěnou nebo zvnějšku připojitelnou (nejspíš přes rozhraní USB) jednotku datového úložiště.
Děti, které teprve objevují používání počítačové myši (či jiného polohovacího zařízení) typicky zpočátku nedosahují potřebné přesnosti při přesouvání ukazatele na zamýšlené místo. Z tohoto důvodu se citlivost myši (...)
Více informací…
DoudouLinux obsahuje vícero ovládacích prvků pro nastavování zvuku:
Ikonu na panelu vpravo nahoře (viz ukázka níže) – slouží pro rychlou změnu hlasitosti výstupu zvuku. Nástroj pro podrobnější nastavení (...)
Více informací…
DoudouLinux obsahuje nástroj pro změnu rozlišení obrazu (a zapínání/vypínání obrazovek – pro případ, že je jich připojeno více). Vzhled rozhraní tohoto nástroje se mění v závislosti na počtu připojených (...)
Více informací…
Počínaje verzí 2.0, DoudouLinux obsahuje grafický nástroj pro změnu rozložení klávesnice. Tedy pokud zpozorujete, že klávesnice nepíše správné znaky či pro vaši zemi zatím ještě není k dispozici přizpůsobená (...)
Více informací…
Počínaje verzí 2.0, DoudouLinux poskytuje dva nezávislé nástroje pro natavení data a času, dále časové zóny. Oba nástroje se nacházejí v podkategorii Systém karty Vyladění v aktivitě Úplný DoudouLinux. Pokud (...)
Více informací…
První, co uživatel po startu DoudouLinuxu uvidí, je nabídka aktivit (viz ukázka níže). Děti si zde mohou zvolit z různě náročných aktivit, dle svých dovedností; počínaje jednoduchými vzdělávacími hrami pro (...)
Více informací…
Pokud chcete přenášet data z/do DoudouLinuxu, můžete k tomu též použít běžné (USB) vyjímatelné jednotky datových úložišť: „flešku“, externí pevný disk, či paměťovou kartu (SD, CF, XD, atp.). Tento typ zařízení (...)
Více informací…
Používání tiskáren v DoudouLinuxu není složité: stejně jako ostatní GNU/Linuxové distribuce umí rozpoznat a automaticky nastavit více než tisícovku tiskáren [1]. Tedy tiskárnu stačí připojit k počítači, (...)
Více informací…
Jedná se o novou funkci DoudouLinuxu 2.0. Nastavení jazyka je možné měnit, jen je třeba mít na paměti tato omezení:
Při provozování z optického média není nastavení systémového jazyka zachováno po (...)
Více informací…
DoudouLinux se umí připojit k drátovým (ethernet) i bezdrátovým (WiFi) sítím. Jako vždy, snaží se ptát jen na to nejnutnější. V případě drátové sítě, která je řízena přes DHCP protokol, je připojení nastaveno (...)
Více informací…
V DoudouLinuxu je snadné vytvořit si vlastní bezdrátovou síť, něco na způsob WiFi hotspotu. Užitečné je to třeba v případě, kdy chcete, aby děti mohly používat síťové funkce DoudouLinuxu, jako je například (...)
Více informací…